Reklama

Středa 22. září 2021, svátek má Darina, venku je 11 °C

Cenu města získá letos osm osobností, nejmladší má 39 a nejstarší 80 let

Zprávy z regionu

7.9.2021

Autor: red

Medailí Jana Amose Komenského bude letos oceněno osm přerovských osobností. Prestižní cenu předávají zástupci města jednou za čtyři roky a vybírají z návrhů, které jim pošlou sami občané. Zastupitelé jména navržených Přerovanů odsouhlasili v pondělí 6. září, samotné předávání cen je naplánováno na Den vzniku samostatného československého státu.

Medaili při slavnostním aktu, který se bude konat na zámku, převezme 28. října jedna žena a sedm mužů. Všichni se v Přerově buď narodili, nebo tu stále úspěšně působí. Mezi oceněnými je bývalá ministryně zemědělství, organizátor akcí pro děti a mládež, muzikant, moderátor, pořadatel kulturních akcí, loutkoherec, malíř a historik. 

Cenu předávají zástupci města úspěšným občanům od roku 1964 a získávají ji lidé, kteří přispěli k rozvoji Přerova, zasloužili se o rozvoj demokracie nebo dosáhli vynikajících výsledků v různých oblastech života. A kdo ji získá letos?

Milena Vicenová (*1955) byla předsedkyní Klubu zemědělských novinářů a publicistů a zástupkyní České republiky ve výboru Světové organizace zemědělských novinářů. V roce 1996 nastoupila na Ministerstvo zemědělství, zajišťovala jednání s ministry z členských zemí Evropské unie, vyjednávala mezinárodní smlouvy, podílela se na přípravách resortu zemědělství na vstup do Evropské unie. V roce 2006 se stala ministryní zemědělství. V letech 2008 až 2012 byla stálou představitelkou ČR při EU. Nyní pracuje v oblasti zahraničních vztahů Technologické agentury ČR.

Ladislav Župka (*1941) se od 70. let minulého století věnuje práci s dětmi a mládeží v turistickém oddíle mládeže TOM Lišáci. Na schůzkách, vedle zábavy a snahy naučit děti základům všech dostupných tradičních i netradičních her a sport, dbal také na výuku teoretických znalostí. Na výpravách a táborech s oddílem zavítal do mnoha koutů republiky. Je hlavním organizátorem čtyř každoročních akcí zaměřených na rodinu a děti: Orizaro – pohádkový les, Strašidlácký rej, Pálení čarodějnic a Strašidlácké hrátky.

Vladislav Peška (*1941) jako dítě studoval hru na housle a klavír, později přešel na basu a kytaru. Hudební kariéru začal hrou na basu v Dixilandu XI. A. V roce 1963 založil spolu s Pavlem Novákem, Pavlem Petruškou a Zdeňkem Pecem skupinu Synkopa, o šest let později na žádost Pavla Nováka přešel do kapely VOX a společně vystupovali 13 let. V roce 1994 ukončil profesionální dráhu hudebníka a dále se hudbě věnoval jako koníčku v kapele Princip. Po odchodu do důchodu se vrátil do Synkopy, kde aktivně hrál do roku 2021. Nyní pro kapelu dělá aranžmá.

Bohuslav Přidal (*1951) se od mládí aktivně zajímal o kulturu. V 60. letech se stal nejmladším členem městské dechové hudby Rund. V následující dekádě působil i jako diskžokej a moderátor stovek akcí v oblasti kultury, sportu, společenského života. Coby ředitel klubu podporoval a rozvíjel aktivity sedmnácti souborů zájmové umělecké činnosti – od tance přes amatérské divadlo a hudební sbory až po kroužek esperanta. Byl členem organizačního štábu Přerovského československého jazzového festivalu, moderoval koncerty Jaroslava Wykrenta, organizoval vzpomínkové akce legendární skupiny Synkopa.

Jaroslav Biolek (*1961) působí více než třicet let jako vedoucí a pořadatel táborů pro děti i dospělé, organizuje sportovní, turistické a kulturní aktivity. Od roku 1985 pořádá zábavnou akci Eldorádo, od roku 1988 Mistrovství světa týmů v ringu a od roku 1990 Velké dláždění - turnaj ve 30 druzích sportů a her. Před třiceti lety založil Klub Dlažka a pod jeho hlavičkou pořádá akce pro děti i dospělé. Uspořádal stovky tanečních večerů, pořádá koncerty převážně rockové a folkové hudby.

Ondřej Pavelka (*1967) působí od roku 1978 s krátkými přestávkami v loutkovém divadle Přerovský kašpárek. Postupně zde prošel všemi odbornostmi, které jsou v divadle potřebné. Začínal jako kulisák, postupně se vypracoval na loutkovodiče, osvětlovače, zvukaře, recitátora a režiséra. Divadlo se stalo jeho srdeční záležitostí. Přerov reprezentoval na mnoha zájezdových a přehlídkových vystoupeních. V roce 2015 dostal loutkářskou cenu Matěje Kopeckého za práci v loutkovém divadle.

Lubomír Dostál (*1965), kreslíř a básník, pracovně začínal v divadle v Olomouci jako umělecký malíř, poté působil v soukromé sféře. Od roku 2005 průběžně pracoval jako učitel výtvarné výchovy na základních školách. Největšími tvůrčími úspěchy jsou účast v mezinárodní soutěži karikaturistů v Belgii, kde reprezentoval Českou republiku. V roce 2015 vystavoval kresby v Galerii města Přerova a v roce 2020 na přerovském zámku. Publikuje své vtipy, kresby a básně, je autorem několika básnických sbírek.

Petr Sehnálek (*1982) je historikem a správcem sbírek působícím v Muzeu Komenského v Přerově. V rámci pracovní činnosti popularizuje regionální historii formou výstav, článků, publikací,
přednášek, komentovaných prohlídek a nově i dokumentárního filmu. Specializuje se na regionální dějiny 19. a 20. století, zejména každodennost, stavební vývoj a období 1. poloviny 20. století a orální historii - zachycování vzpomínek pamětníků.

red

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

SUPER LAST MINUTE

ZŘECKO – KRÉTA
Odlet Ostrava 23.09.2021

PORTO PLAZZA ***
7 nocí snídane, díte od 8 840 Kc
8 840 Kc
ERATO ***
7 nocí polopenze, díte od 6 990 Kc
9 530 Kc
CASTELLO VILLAGE RESORT ****
7 nocí polopenze, díte od 6 990 Kc
10 690 Kc
JO-AN PALACE ****
7 nocí polopenze, díte od 6 990 Kc
10 850 Kc
ERI BEACH &VILLAGE ***+
7 nocí all inclusive, díte od 6 990 Kc
10 990 Kc
MEDITERRANEO ****
7 nocí all inclusive, díte od 6 990 Kc
11 360 Kc
TRITON HOTEL ***
7 nocí all inclusive, díte od 10 570 Kc
11 440 Kc

Více nabídek Vám rádi sdělíme v naší kaceláři, telefonicky nebo emailem! Zavolejte nebo se u nás zastavte v Olympii v Olomouci