Reklama

Středa 18. září 2019, svátek má Kryštof, venku je 10.4 °C

Bluesmeni odstartovali v Přerově novou tradici

Zprávy z regionu

5.8.2013

Autor: hcz

V pátek a sobotu odstartoval v Přerově první ročník festivalu Blues nad Bečvou. Myšlenka uspořádat v Přerově bluesový festival není ale nová, organizátorům nedala dlouhá léta spát a konečně se sen stal skutečností. Špičkoví muzikanti zaplavili město. Hráli všude, na náměstí Přerovského povstání, na TGM, u Psychocentra, ale i v restauraci Pivovar, kam se za hvězdami festivalu Američany Davem Herrerou & the Hero Brothers Bandem a Joice Hurley vydaly davy lidí. Na účasti venkovních scén se ale podepsala tropická vedra. Lidí přišlo podstatně méně což přimělo organizátory pro příští roky uvažovat o změnách v dramaturgii.  

"Jedním z podnětů k realizaci festivalu byla jak nabídka polských organizátorů festivalu Blues nad Bobrem v rámci partnerství přeshraniční spolupráce programu Euroregion Nisa, tak i podpora Kulturních a informačních služeb města Přerova. A stejně jako mají v Polsku jméno řeky Bóbr v názvu festivalu, zakomponovali jsme i my jméno řeky Bečvy do názvu festivalu. Není to samoúčelné. Řeky spojují města, kraje, státy. Lidi a muzikanty zase spojuje bluesová hudba. Proto jsme oslovili nejen bluesové skupiny pocházející z Čech, Moravy, Slovenska i Polska, ale i zahraniční hvězdy. Těmi letošními je Dave Herrero & the Hero Brothers Band z USA a evropská světoběžnice Joice Hurley," prozradil k programu organizátor bluesového festivalu Pavel Ondrůj.

Foto: Hana Žáčková

Festival ale začal již 30. července a to na Hematologicko-transfuzním oddělení přerovské nemocnice akcí Přiveď svého prvodárce, daruj krev s Blues nad Bečvou."Navázali jsme na tradici odběrů, kterou odstartoval Jazz u piva. Krve je v letních měsících nedostatek a dárci nezklamali ani tentokrát. Na hematologicko-transfuzní oddělení přišlo 39 dárců krve, z nichž bylo 10 prvodárců. To je podle primáře Štefana Repovského rekord," dodal Ondrůj.

Foto: Hana Žáčková

Páteční večer patřil v restauraci Pivovar charismatickému Davemu Herrerovi. Předskokani - přerovská kapela Mothers Follow Chairs publikum pořádně rozehřála. "Jsme mile překvapeni nejen zájmem publika, ale i reakcí přerovské veřejnosti a podporou města i kraje," prozradil po vystoupení kytarista kapely Ivan Němeček.
V sobotu bluesový cocktail namíchala v Pivovaru návštěvníkům americká pianistka, zpěvačka a skladatelka Joyce Hurley, která je již v Přerově jako doma. Při svém posledním vystoupení v roce 2010 doslova zvedla tato černá perla z Detroitu přerovské publikum ze židlí. Díky svému talentu procestovala mnoho zemí, kde měla možnost setkat se s významnými umělci. Spolupracovala s Philem Collinsem, Jonem Lordem z Deep Purple nebo Rayem Gloverem.

V Přerově zpívala i tentokrát za doprovodu ostřílených muzikantů kapely Joe After Triem, která má ve svém repertoáru přes 200 skladeb. Joyce se svěřila, že se jí v Přerově moc líbí a že si pro publikum přichystala tentokrát nejen bluesový repertoár ale i cédéčko, na kterém zpívá dvě české lidové písničky v originále. Návštěvníci byli nadšeni a muzikanti sklidili obrovský aplaus. Po krátké přestávce program pokračoval. Milovníky blues pořádně rozparádila slovenská kapela Bluesweiser. Její frontmen Juraj Turtev, který patří mezi nejlepší současné představitele bluesové scény na Slovensku, prozradil, že v Přerově je vždy u zrodu něčeho nového: "Před lety jsme tady hráli na prvním ročníku Jazzu u piva a tentokrát je to pro změnu bluesový festival. Už podruhé jsme u rodu něčeho výjimečného."

Sdílet na facebooku Sdílet na Twitteru

hcz

Reklama

Restaurace Městský dům

Katalog firem » Restaurace, stravování » Restaurace

Městský dům se nachází v centru Přerova. Na jídelním lístku najdete pokrmy české i mezinárodní kuchyně a různé speciality. Kapacita restaurace je 100 míst a je zde možné pořádat růz...