Reklama

Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan, venku je 26.1 °C

Bezplatné vyšetření znamének nabídnou zdravotníci v přerovské nemocnici

Zprávy z regionu

22.5.2022

Autor: red

K Evropskému dni melanomu, za který byla v České republice zvolena středa 25. května, se letos připojují čeští dermatologové napříč regiony. Do hromadné osvětové akce je zapojeno celkem 38 kožních ambulancí po celé České republice, včetně kožní ambulance v Nemocnici AGEL Přerov, ve které zdravotníci nabídnou zájemcům možnost bezplatných vyšetření i informace ohledně prevence kožních nádorů. Osvětovou akci pro veřejnost pořádá nemocnice ve středu 25. května od 8 do 14 hodin a vstup na ni je zdarma.

Foto: Nemocnice Přerov

"Cílem námi pořádané akce je připomenout lidem, že podezřelá znaménka je dobré nechat zkontrolovat lékařem. Jen v Česku zemře každoročně na jeden z nejzhoubnějších kožních nádorů, melanom, okolo 300 lidí. Včasný záchyt přitom dokáže v drtivé většině případů vážným dopadům na zdraví člověka spolehlivě zabránit," vysvětluje MUDr. Lukáš Meričko, vedoucí lékař kožní ambulance Nemocnice AGEL Přerov.

Návštěva lékaře je vhodná v případě, že objevíte znaménko zvláštně asymetrické, se zvláštním okrajem, nezvyklou barvou nebo velikostí. Varovnými signály je pak také svědění nebo jednoznačně krvácení. Na místě je nechat si prověřit pigmentová znaménka jednou ročně, v případě obtíží samozřejmě dříve.

"Kontrola znamének a kožních útvarů je rychlá a opravdu zcela bezbolestná. Probíhá pomocí dermatoskopu, což je v podstatě velká osvětlená lupa. Během několika minut přitom hned vidíme, jaký je charakter dané léze, a můžeme navrhnout další postup," popisuje MUDr. Meričko s tím, že právě toto vyšetření nabídnou zdravotníci příchozím v rámci Evropského dne melanomu, který proběhne v kožní ambulanci přerovské nemocnice 25. května od 8 do 14 hodin. Rezervace konkrétního času na akci je možná na adrese www.denmelanomu.cz/registrace-klienta, není však nutná – stačí si najít čas a dostavit se.

Problematická znaménka lze pak chirurgicky odstranit, což je jednoduchý zákrok, který standardně probíhá v lokálním znecitlivění během pár minut a pacient poté ihned odchází domů. Každé vyřezané pigmentové znaménko se pak posílá na histologický rozbor. V případě nálezu melanomu se při histologickém vyšetření zjišťují vybrané parametry, na základě kterých se pak určuje další léčebný postup. V případě záchytu závažnější formy melanomu je pak nutná i onkologická léčba.

"Melanom patří mezi nádory, jejichž incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. Právěr preventivních vyšetření kůže v minulých dvou letech v době pandemických opatření covid-19 významně ubylo," říká MUDr. Meričko s tím, že ke snížení počtu pacientů s melanomem je kromě vyšetření kůže také důležité dodržování preventivních opatření, mezi která patří omezení návštěv solárií, vyhýbání se intenzivnímu působení slunečního záření a používání ochranných prostředků (krémy s ochranným faktorem, pokrývka hlavy), a to nejen u dětí.

"Mezi rizikovější skupiny patří lidé s dysplastickými znaménky nebo vrozenými tmavými pigmentovými znaménky, lidé, u kterých došlo ke spálení kůže - především v dětství, dále návštěvníci solárií a milovníci opalování, ale i lidé s pozitivní rodinnou anamnézou melanomu nebo anamnézou předchozího onemocnění melanomem," jmenuje lékař s tím, že v kožní ambulanci Nemocnice AGEL Přerov zdravotníci jen v loňském roce diagnostikovali sedm nových případů melanomu, z nichž ale naštěstí drtivá většina byla zachycena v časném stádiu.

red

Reklama

Katarína Vaňková, DiS – specialista na oddlužení AK Mgr. Martin Ludvík Advokát

Katalog firem » Finance » Oddlužení, dluhové poradenství

Naší hlavní činností je dluhové poradenství a řešení insolvencí, zpracování a podání insolvenčních návrhů, konkurzy malých firem (s.r.o.), právní poradenství po celou dobu insolvence.

Máte obavy z exekutora? EXPRESS zpracování do 48H!!

Poskytujeme i poradenství maminkám ohledně zvýšení výživného, vymáhání výživného a nově i možnost získat tzv. náhradní výživné od státu až 72.000 na 1 dítě!

Nabízíme pomoc při výkupu nemovitosti do bytového družstva těm, kteří jsou již v insolvenci a kterým chce ins. správce nebo věřitel prodat majetek.

Stačí zavolat nebo napsat na uvedené kontakty a vše spolu vyřešíme. Pracujeme i on-line. po celé ČR.