Reklama

Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav, venku je 0.2 °C

39. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově

Zprávy z regionu

22.9.2022

Autor: red

Nabídka výborné brazilské kávy. Osmdesátiny jazzového nestora. Dokonalé tóny trubky a křídlovky. Smršť tepajících funky groovů. Plný zvuk big bandu. Všestranná legenda jazzové kytary. Pianistka nesmírného talentu. Pohlazení neodolatelným francouzským šarmem.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos

Přepestrou směsici hudebních příchutí nabízí letošní 39. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově. I letos organizátoři připravili v tradičním říjnovém termínu program sestávající z úvodního prologu, na který o týden později navážou tři hlavní festivalové večery.

Festivalový prolog, který se odehraje ve čtvrtek 13. října, zahájí mezinárodní Brazilian Coffee Project kytaristy Romana Pokorného, vzdávající hold latinskoamerické hudbě a jejím dráždivým rytmům. Osmdesáté narozeniny pak s lehkým předstihem v Přerově oslaví se svým kvartetem Jiří Stivín, multiinstrumentalista, resp. "hráč na cokoliv" a neodmyslitelná osobnost nejen naší domácí jazzové historie i současnosti.

O týden později se velkým sálem přerovského Městského domu rozezní tóny třídenního hudebního maratonu, který, jak je již v Přerově dobrým zvykem, ukáže jazzový um a bezbřehou kreativitu těch nejlepších hudebníků české, slovenské, evropské i světové provenience.

První festivalový večer, ve čtvrtek 20. října, zahájí přerovskému publiku velmi dobře známý hráč na trubku a křídlovku Juraj Bartoš se svým slovenským kvartetem a projektem nazvaným (ne)jednoznačně (N)evergreens. Hlavními hvězdami večera budou američtí Ghost-Note, skupina velmi proměnlivé sestavy s pevnými leadery, kterými jsou bubeník Robert "Sput" Searight a perkusista Nate Werth. Uvidíme, zda do Přerova zavítá i baskytarista MonoNeon, jenž je velmi populární zejména u mladých posluchačů. Tak jako tak nás čeká výbušná směs funku, hip hopu a jazzové fusion.

Během pátečního dvojkoncertu 21. října se nejprve představí mezinárodní big band Lukáš Oravec Orchestra. Slovenský trumpetista Lukáš Oravec si plní svůj sen koncertovat s velkou kapelou. Po něm v Přerově poprvé vystoupí legendární americký kytarista Lee Ritenour, jenž bude představovat muzikantský vrchol letošního festivalu. Lee Ritenour je hudebním inovátorem a univerzálem, který spoluurčoval zvuk řady jazzových subžánrů (jazz funk, smooth jazz či fusion), natočil přes 30 alb jako leader a na dalších desítkách nahrávek se podílel jako velmi žádaný spoluhráč.

Závěrečný festivalový večer v sobotu 22. října bude ve znamení výrazného ženského prvku. Skladatelka a klavíristka Kristina Barta bude se svým novým kvartetem formulovat Nekonečné otázky a odpovědi, což je jinak název plánovaného alba, který dokonale charakterizuje originalitu vlastních kompozic a jejich interpretaci v podání jedné z výjimečných představitelek věkem mladé, zkušenostmi však velmi vyzrálé generace našich jazzových hudebníků. Program letošního festivalu uzavře francouzská zpěvačka Cyrille Aimée, jejíž snadno rozpoznatelný hlas zcela jedinečně rozkročený mezi tradicionalismem a modernou kritici připodobňují k Sarah Vaughan se špetkou Edith Piaf.

Vždy po skončení hlavních festivalových koncertů bude jako každoročně následovat afterparty, tentokrát pod vedením saxofonisty Jiřího Halady a jeho přátel, každý večer jiných: Rhythm Desperados (čtvrtek), AghaRTA Gang (pátek) a Captain Fingers (sobota).

Všechny koncerty se konají v přerovském Městském domě, slovem provází Aleš Benda, zahájení jednotlivých večerů je stanoveno na 19:30. Další podrobnosti najdete na www.jazzcz.cz a na facebooku Československého jazzového festivalu.

red

Reklama

Cestovní agentura Palma - Alena Francová

Katalog firem » Cestovní ruch » Cestovní kanceláře

PRODEJ ZÁJEZDŮ NA ROK 2023 JE JIŽ ZAHÁJEN!

Máme nejlepší first minute výhody! Jaké to jsou?First minute benefity:

nejnižší záloha jen 990 Kč na osobu,
nejvyšší slevy pro dospělé nebo 1 dítě zcela zdarma
bezplatné storno v období 45-30 dní před odletem
změna zdarma do 10 dnů před odletem k objednanému cestovnímu pojištění
seating zdarma na vybraných charterových letech se Smartwings pro stále zákazníky s klientskými karty

Navštivte naši kancelář v CA PALMA V OLYMPII V OLOMOUCI.

S nabídkou zájezdů Vám rádi poradíme, nabídku na míru přesně podle Vašich kritérií sestavíme!Přijďte si k nám pro dovolenou!Neváhejte nás i kontaktovat:www.ck-palma.czemail: palmaol@ck-palma.cz,telefon: 585 154 587, 777 990 759, 602 21 01 21Těšíme se na Vás!Vaše CA PALMAVíce nabídek Vám rádi sdělíme telefonicky, emailem nebo u nás v kanceláři.