Reklama

Čtvrtek 27. června 2019, svátek má Ladislav, venku je 22.3 °C

Hvězdy prvorepublikového a protektorátního filmu

Hvězdy prvorepublikového a protektorátního filmu

Proběhlé termíny

Úterý 16. 4. / 17:00

Pořadatel: Městská knihovna Přerov

Místo konání: Městská knihovna Přerov, Žerotínovo náměstí 211/36, 750 02 Přerov

O akci

Zdaleka nejen životní peripetie a filmografii celkem pětadvaceti filmových hvězd přináší Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tandem Jiří Bartoň a Robert Rohál. Publikace se zabývá předtím nepříliš publikovanými skutečnostmi, snaží se jít pod povrch faktů. Odhaluje některé osudové kroky, situace a tajemství osobností, ale rozebírá také jejich dílo a postoje.
Vedle kapitol zabývajících se těmi nejznámějšími umělci, jako Hugo Haasem, Jiřinou Štěpničkovou, Rolfem Vankou, Věrou Ferbasovou, Hanou Vítovou, Karlem Hašlerem, Annou Letenskou a mnohými dalšími, se čtenář seznámí i s osudy hereček Jarmily Bechyňové nebo Zdeny Kavkové. Velká kniha herců první republiky a protektorátu není encyklopedií, ale ponorem zkoumajícím um, osobnost a charakter filmových herců v kontextu doby. Beseda s Jiřím Bartoněm bude doplněna autorským čtením, dotazy návštěvníků i autogramiádou.

Jiří Bartoň (1977, Kyjov) herecky působil v řadě divadel a má za sebou velké množství rolí v inscenacích Vzpomínky na život a dílo skladatele Foltýna, Play Zavřel, Kočka na rozpálené plechové střeše, Racek, Rozmarné léto, Everyman, Pan Kaplan má třídu rád aj. Hrál rovněž zajímavé postavy v seriálech Expozitura Atentát, Případy prvního oddělení, Specialisté. Vystupuje ve vlastním recitálu Staré filmové melodie. Učí na mezinárodní konzervatoři Dějiny českého filmu a v jejich rámci se nejraději zaměřuje na období první republiky a protektorátu.