O víkendu halu opanovaly moderní gymnastky. Získaly 15 cenných kovů

Sport

22.4.2015

Autor: Iva Otáhalová

99 závodnic se prezentovalo na startu 14. ročníku mezinárodního závodu v individuálních sestavách Přerovská stuha 2015. Moderní gymnastky tuzemských oddílů doplnilo 24 závodnic z Polska, Německa a Slovenska. V dopoledním bloku předvedly své výkony nejmladší závodnice, v odpolední části byly na programu sestavy nejvyspělejších závodnic kategorií kadetek starších, dorostenek, juniorek a seniorek.

Diváci viděli individuální sestavy bez náčiní, se švihadlem, obručí, míčem, kužely a stuhou. Velmi příjemným zpestřením bylo exhibiční vystoupení ve dvou provedeních juniorské reprezentační společné skladby s pěti míči, pro které to byla jedna z posledních prověrek před publikem před odletem na Mistrovství Evropy, které proběhne na přelomu dubna a května v Minsku.

Domácí závodnice TJ Spartak Přerov se v silné konkurenci prezentovaly velmi dobře, nejen zkušené závodnice předvedly výkony na hranici svého maxima, ale bojovali i nováčci v týmu, pro které byl start na tak velké události v domácím prostředí zkušeností. Byly to obě závodnice kategorie nadějí mladších, Gabriela ŠKRABALOVÁ obsadila celkově 8. příčku, Markéta LUKŠOVÁ 4. místo a bronz vybojovala v sestavě bez náčiní. V kadetkách mladších potvrdila svůj výkonnostní růst Kateřina VAŘÁKOVÁ, ve dvojboji jí patří druhá příčka, stříbro za obruč a bronz za sestavu bez náčiní je její kompletní bilance. O pěkné páté místo se dělila ve výsledkové listině druhá naše kadetka mladší Kristýna DOSTÁLOVÁ.

V odpoledním programu nám v úvodu udělala radost Sára ZBOŽÍNKOVÁ, která předvedla nejlepší obruč z pole startujících v kategorii kadetek starších a hodnota sestav ve dvojboji ji vynesla třetí příčku, která je jejím maximem v gymnastické kariéře. V dorostenkách byl boj napínavý až do poslední sestavy, jako na každém absolvovaném závodě v letošní sezoně, bronz za míč a celkové druhé místo patří Elišce OPLETALOVÉ. Obruč, stuhu a volné náčiní měly na programu seniorky. S chutí zacvičila své sestavy Michaela ŠLOSAROVÁ, nejlépe ohodnocený výkon v sezoně předvedla se stuhou a kužely, stříbro získala za obruč. Díky Míše zůstává celkové prvenství této prestižní kategorie po zásluze doma.

Pět medailových umístění putuje do zahraničí - do Lodže, Krakowa, Bratislavy a 700 km vzdáleného Neulussheimu. Souboj porovnání výkonů tuzemských a zahraničních gymnastek byl letos vyrovnaný. Nadstandardní zázemí sportovní haly TJ Spartak, výborná organizace soutěže, pohostinství pořadatelů a povzbuzování diváků přispělo k přátelské atmosféře závodu.

V neděli na koberec nastoupilo 95 závodnic, které si poměřily síly ve dvojboji sestav kategorií základního a kombinovaného programu Přerovská stužka 2015. 16 závodnic domácího oddílu se snažilo zúročit tréninkové úsilí a obsadit co nejvyšší pozici ve výsledkové listině. Pro nejmenší závodnice to byl zatím nesplnitelný úkol, zkušenější gymnastky si byly vědomé, že každý nedostatek je posune dále od stupňů nejvyšších. Dosáhnout na cenné kovy se podařilo trojlístku moderních gymnastek. Zlato v kategorii O.B 2009 získala Olívie DOČEKALOVÁ, pro bronzovou medaili vystoupily v kategorii kombinovaného programu II. VTp Anna PECHÁČKOVÁ a v ženách Zuzana KOVÁŘOVÁ.

Před přebornickými a mistrovskými soutěžemi, které gymnastky čekají, byly závody důležitým testem výkonnosti gymnastek. Přípravu všech 23 domácích závodnic startujících na obou soutěžích a základní podíl na úspěšném víkendu má realizační tým ve složení: Iva OTÁHALOVÁ, Ivana BOŘUTOVÁ, Naděžda ŠVRČKOVÁ, Alice OTÁHALOVÁ a baletní pedagog Dana LEČBYCHOVÁ.