Zpravodajství

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Hraví architekti se pustili do práce, na papír už postavili první přerovské skvosty

30.5.2013 5:24

Přerovští školáci se s vervou pustili do uměleckého zpodobňování přerovské architektury. Odměnou jim bude podzimní výlet do Prahy, kde budou v rámci mezinárodního festivalu Architecture Week prezentovat své město také dětští umělci. Město Přerov zde odhalí nejen své architektonické dědictví, ale představí také svou současnou tvář.

Přestože se festival koná až v průběhu září a října, devětadvacet přerovských dětí se na něj připravuje už teď. "Kromě samotné akce se totiž bude v Praze konat celorepublikový výtvarný projekt pro děti z vybraných škol, které dostaly za úkol nakreslit či namalovat architekturu jejich města," uvedl náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín. A tak se třeťáci ze Základní školy Velká Dlážka pustili s vervou do práce a na světě jsou už první obrázky zajímavých přerovských staveb. Ty budou k vidění začátkem podzimu v Jiřském klášteře Pražského hradu. Děti měly v tom, čím by se chtěly na Pražském hradě prezentovat od začátku poměrně jasno. "Budu kreslit přerovský zámek, protože se mi líbí zvenku i uvnitř," říká devítiletá Adéla Hájková. Její stejně stará kamarádka Agáta Kubová má taky svou představu: "Pustím se do kreslení restaurace v parku Michalov. Park mám ráda pro jeho barevnost, proto jsem si ho zvolila." Jejich spolužák Jakub Rytíř dal zase přednost stavbě sokolovny a svůj výběr komentoval slovy: "Sokolovna se mi líbí, protože je jednoduše hranatá a taky proto, že do ní chodím hrát basket."

Foto: Archiv města Přerov

Celkem si školáci po dohodě s vyučující zvolili šest staveb, které nechají na papíře "vyrůst"."Naši třeťáci budou ztvárňovat nejen renesanční zámek, funkcionalistickou sokolovnu a více než sto let starý park s krásnou restaurací, ale i secesní Městský dům, nový Tyršův most a také barevné panelové domy v Předmostí. Tematicky nám tyto práce sedí, protože jsme letos v rámci výuky poznávali současný Přerov a zaměřili jsme se i na jeho minulost," uvedla učitelka Věra Petrošová, která s dětmi v terénu tvoří. A aby se dětem tvořilo ještě lépe, zpříjemnil jim úvodní hodinu neobvyklé výtvarky v terénu svou přednáškou architekt Vladimír Petroš, který školákům prozradil nejen pár zajímavostí o městě, ale i o jeho architektonických skvostech. "Protože děti poprvé tvořily na Horním náměstí, připomněl jsem jim i to, že se nacházíme v nejstarší části Přerova, která má velký historický význam nejen pro naše město. Díval jsem se i na první obrázky - a musím konstatovat, že některé děti mají opravdu výtvarný cit i technické oko," konstatoval architekt Petroš.

Foto: Archiv města Přerov

Na děti, které se díky projektu stávají "hravými architekty", čeká i zasloužená odměna. "Na podzim stráví den na Pražském hradě. Prohlédnou si nejen výstavu s dětskými díly, ale i výstavu Architecture Week v klášteře svatého Jiří, projdou si s hradním průvodcem expozici Příběh Pražského hradu, prohlédnou si Jižní zahrady a čeká je i setkání s historikem architektury Zdeňkem Lukešem," přislíbila za pořadatele Sylvia Hanáková ze společnosti Architecture Week.

pnar

Sdílet
Reklama
RIALTO cestovní kancelář

AKČNÍ NABÍDKA

ADVENTNÍ ZÁJEZDY
Máte rádi vůni punče, vanilky a cukroví ? Nebo předvánoční trhy s netradičními dárky? Vánočně vyzdobené ulice a náměstí s adventní atmosférou?
Zveme Vás na některý z jednodenních zájezdů s programem a s návštěvou předvánočních trhů v období adventu

25.11. Advent v podhůří Alp /900 Kč

1.12. Adventní Vídeň a nákupy v Primark / 570 Kč
2.12. Předvánoční Vídeň / 570 Kč
2.12. Advent v Bratislavě a zámek HOF / 650 Kč
3.12. Klosterneuburg a průvod čertů v Baden / 650 Kč
9.12. Adventní WROCLAW / 790 Kč
9.12. Vánoční Praha s návštěvou muzikálu / od 1 250 Kč

10.12. Vídeň a vánoční trhy v Schönbrunnu / 570 Kč
10.12. Adventní Krakow a solné doly Wieliczka / 690 Kč

16.12. Předvánoční VÍDEŇ / 570 Kč
16.12. Advent v Budapešti / 890 Kč
17.12. Vídeň a Schönbrunn / 570 Kč

V ceně zájezdů je zahrnuta doprava autobusem dle programu, průvodce
Ceny nezahrnují : pojištění 30 Kč, příp.vstupné

© 2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.(kontakt)
Všechna práva vyhrazena.
Právní informace