Zpravodajství

Dvě a půl minuty slávy: štáb slovenského režiséra rozbalil na Horním náměstí cirkusové šapitó

12.11.2017 13:16

Přerov obsadili na dva dny filmaři. Slovenský režisér Juraj Jakubisko, který natáčí další díl pohádky Perinbaba 2 na mnoha místech Čech, Moravy a Slovenska, se rozhodl pořídit některé záběry i v Přerově. A to na Horním náměstí, které se pyšní titulem nejkrásnější moravské náměstí.

V pátek štáb připravoval místo natáčení a na druhý den se od časného rána zkoušelo a točilo na plné obrátky. Děj pohádky, která má na Slovensku stejnou tradici jako u nás Tři oříšky pro Popelku a neobejdou se bez ní žádné vánoční svátky, se v jednom z míst odehrává také v podloubí Horního náměstí, kde pobývá jeden z hlavních hrdinů mladík Lukáš, který se vydává do světa hledat štěstí a lásku.

Ti, kteří se přišli v sobotu podívat na Horní náměstí, se vrátili do doby před sto lety. Přijel cirkus a na náměstí korzovali měšťané, děti a chasa. Bylo veselo, nechyběla cukrová vata, žonglér, akrobatka, kolotoč, ale také harmonikář a malé tanečnice. Prostě vše, co k cirkusu patří.

Foto: Hana Žáčková
Foto: Hana Žáčková

Koho v nové pohádce uvidíme? Po boku slovenského herce Ľubomíra Pauloviče se představí v roli kněžny modelka Andrea Verešová, vdovu po starostovi ztvární Valérie Zawadská, mladíka Lukáše Lukáš Frlajs, perníkářku Ľuba Lomnická , řemeslnici Zlatica Schörfelldová , principála zpěvák Dan Nekonečný a v jedné z hlavních rolí se objeví i Valerie Stašková - baletka Slovenského národního divadla. V dalších rolích uvidí milovníci pohádek také Matúše Kvietika, Ľudmilu Swanovou nebo Petronelu Kolevskou. Zesnulou Perinbabu, Giuliettu Masinu, hodlá Jakubisko oživit pomocí digitální technologie stejně tak jako Smrtku v podání Valérie Kaplanové. Do komparzu se zapojili i místní obyvatelé. "Přihlásilo se nám okolo pěti set zájemců o komparz. Počítač se nám skoro zavařil," prozradil s úsměvem Jakubisko.

Foto: Hana Žáčková
Foto: Hana Žáčková

Mezi osmi desítkami komparzistů, kteří dostali šanci si v nové pohádce zahrát, je i přerovský archeolog Zdeněk Schenk, který si dnešním komparzem zavzpomínal na dobu, kdy točil komparz na studiích. Po jeho boku se objevil i Tomáš Barbořík, Lukáš Brablík, Hanka "Knihanka", Štěpán Chalupa nebo herci přerovského amatérského divadla Dostavník. "Protože Juraj Jakubisko točil s Markusem M historické drama Bathory, zavolal Pedrovi - Petru Novotnému, jestli nechce obsadit do komparzu i členy Markusáků. Poslala jsem fotku ježibaby a nejspíš mě vybrali pro krásu "ksichtu", prozradila s úsměvem Hanka "Knihanka". Svou výškou upoutal nejspíše pozornost natáčecího štábu i mladý Štěpán Chalupa. "Protože studuji filmovou vědu, zajímalo mě, jak takové natáčení funguje. Když jsem se dověděl, že jsem vybrán, byl jsem nadšen a říkal jsem si, že to bude super zkušenost."

Foto: Hana Žáčková

"Pro natáčení těchto záběrů jsme vybírali z mnoha míst, ale přerovské Horní náměstí mě hned oslovilo," prozradil režisér. Aby diváci nepřišli v dalším díle Perinbaby o skvělé herecké výkony manželky Federica Felliniho Giulietty Masini a Valérie Kaplanové, oživí Jakubisko jejich postavy digitální technologií. "Bude to složitá práce, protože budeme digitální technologií tvořit i celá města," dodává Jakubisko.

Kultovní filmová pohádka režiséra Juraje Jakubiska "Perinbaba", zpracovaná na motivy pohádky Paní Zima od bratří Grimmů, byla natočena v roce 1985. Perinbaba 2 právě vzniká, a tak i Přerov v ní bude mít své dvě a půl minuty slávy.

hcz

Sdílet
Reklama
OPTIKA ROZEHNALOVÁ

Rodina Rozehnalová vede svou firmu už od roku 1991 - to je více než 20 let cenných zkušeností a praxe. Celá rodina je vzdělaná v oblasti optiky a práce je zároveň jejich koníčkem. Většinu běžných zakázek z...

Scott Contessa Speedster 25 2015 bílá

Dámské silniční kolo na zeslabovaném duralovém rámu s karbonovou vidlicí.

Cena: 22 690 Kč

Přehled všech nabídek »

© 2017 NEJLEPŠÍ ADRESA a.s.(kontakt)
Všechna práva vyhrazena.
Právní informace