Reklama

Úterý 16. ledna 2018, svátek má Ctirad, venku je -0.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Přerované oslavili velikonoční svátky

Zprávy z regionu

17.4.2017

Autor: hcz

Netradičně přišli letos poprvé oslavit Přerované svátky jara "Hody, hody, doprovody" na Horní náměstí. Spolek Anima Historica spolu s Markusem M a Kulturním informačním střediskem města Přerova pro ně přichystali v neděli na Boží hod velikonoční program plný zpěvu, tance, ale i šermířských soubojů.

Nebyl to jen jarmark, který naladil na Horním náměstí velikonoční atmosféru, ale o příjemně strávené chvíle se postaraly také folklorní soubory. Nechyběly děti z Atlasu a Biosu, dechový orchestr Haná, Jaroslav Wykrent se skupinou IN Blue nebo šermíři - Markus M.

"Máme tady přes čtyřicet stánkařů. Kromě ukázek pletení tatarů si mohou návštěvníci odnést domů i malované kraslice. Škoda jen, že z pultu zmizela tak brzo...," řekla za organizátory Renata Tšponová. Také děti si přišly na své. Organizátoři pro ně přichystaly dílničky. "Děti se také mohou podívat i na čerstvě narozená kůzlátka, nebo si uplést tatar," dodala Tšponová. Do Přerova přijeli i stánkaří s textilními dekoracemi, výrobky z kůže, keramikou, šperky, polodrahokamy, proutěným zbožím a s regionálními potravinami. "Počasí je opravdu chladné, a tak jsme pro zájemce přichystali i opékání špekáčků," prozradila Tšponová.

"Je to tady jiné, takové komornější než na náměstí TGM, ale organizátoři to mají opravdu zmáknuté. Klobouk dolů. Folklorní program, i když je prokládán různými jinými vystoupeními, jako je klání historického šermu, je opravdu sváteční. Přijeli jsme sem z Lipníka a musím říci, že se to Přerovu letos podařilo. Pro děti nechybí ani kolotoč nebo skákací hrad a dokonce se mohou naučit plést pomlázku. Prostě je tady taková všehochuť a i my si přijdeme na své. Vítr se sice tady na náměstí pěkně točí, ale vydržíme to. Dáme si něco na zahřátí a počkáme na koncert Jaroslava Wykrenta," svěřil se jedenačtyřicetiletý Pavel.